پاسخگویی به سوالات شما دریافت سیگنال های رایگان در تلگرام : forexihacom@

+شاخص S&P ۵۰۰ چیست ? و چه سینگالی از بازار دریافت میکنیم ؟

شاخص S&P ۵۰۰ چیست و بازار سهام را چگونه نشان می‌دهد؟

شاخص۵۰۰ S & P (مخفف عبارت Standard and Poor&#۰۳۹;s index) فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک (NASDAQ) . این شاخص با استفاده از ریسک و بازده شرکت‌های بزرگ ، عملکرد کل بازار سهام را ارزیابی می‌کند.

چگونگی کارکرد

شاخص500 S & P عملکرد شرکتهای فعال در بازار سرمایه را بررسی میکند. بازار سرمایه در واقع ارزش کل سهامی را که یک شرکت منتشر کرده است را در بر میگیرد و این شاخص 80 درصد از ارزش بازار سرمایه را شامل میشود. برای گزینش در این فهرست لزوما فقط شرکتهای آمربکایی با حداقل 5/3 میلیارد دلار ارزش بازار واجدالشرایط هستند. حداقل 50٪ از سهام این شرکتها باید شناور و در دسترس عموم باشد، قیمت سهام حداقل باید به ازای هر سهم 1 دلار باشد و در چهار دوره متوالی از سال مالی سودآوری داشته باشد. شرکت های سرمایه گذاری (REIT) و شرکت های توسعه کسب و کار نیز مشمول این فهرست میشوند. ده تای برتر شرکتهای  S & P 500 در سال 2015 بر اساس ارزش بازار انتخاب شده اند از قبیل اپل، مایکروسافت ، اکسون موبیل، جانسون و جانسون ، جنرال الکتریک، ولز فارگو، برکشایر هاتاوی ، جی پی مورگان چیس ، فایزر، و پراکتر و گمبل. ارزش بازار این 10 شرکت دربرگیرنده 17/4 درصد از کل ارزش بازار S & P 500 است.

شاخص S & P 500 نشان دهنده نقش صنعت در اقتصاد است ؛ از جمله بخش های تاثیرگذار بر این شاخص عبارتند از: فناوری اطلاعات ( 17/8 ٪)، مالی (15/1 ٪) ، انرژی (12/7٪) ، صنایع (11/3 درصد) ، کالاهای اساسی مصرفی ( 10/6 ٪) ، کالا های اختیاری مصرفی ( 10/6٪) ، مواد (3/7٪) ، خدمات رفاهی ( 3/4٪)، خدمات مخابراتی ( 3/1 ٪).

تفاوت های شاخص S&P 500 و دیگر شاخص های بازار سهام

شاخص S & P 500 پس از Dow Jones Industrial Average که از شناخته شده ترین شاخص های جهان است، بزرگترین شاخص سهام آمریکا است. قیمت سهام 30 شرکت که بهترین وضعیت صنایع خود را نشان میدهند از عوامل تعیین کننده این شاخص است؛ از جمله سهام DJIA که حدودا یک چهارم از کل بازار سهام ایالات متحده را در دست دارد. در بخش تکنولوژی شاخص   S & P 500 نسبت به نزدک (NASDAQ) سهام کمتری دارد. با این حال تمامی این شاخص های سهام نوسانات مشابه دارند به طوری که تمرکز بر روی یکی از این شاخص ها ، ما را نسبت به تغییرات بازار سهام مطلع میسازد.

تاریخچه و مالکیت

شاخص S & P 500 در سال ۱۹۵۷ توسط Standard & Poor’s که یک شعبه از McGrowHill بود، راه‌اندازی شد. در حال حاضر مالکیت آن را شاخص S&P Dow Jones بر عهده دارد که یک سرمایه گذاری مشترک بین مک گرو مالی مک گرو هیل ، گروه CME و News Corp (صاحب داو جونز) است.

نحوه استفاده از شاخص S & P 500 برای درآمدزایی

از شاخص S & P 500 ، مانند هر مقیاس در بازار سهام، اغلب به عنوان یک شاخص اقتصادی پیشرو در بررسی وضعیت اقتصادی ایالات متحده استفاده می شود.

•    برخی از کارشناسان بازار سهام معتقدند که وضعیت شش ماه آینده بازار با توجه به عملکرد اقتصادی قابل پیش بینی خواهد بود. علاوه بر شاخص500 S & P ، باید بازار اوراق قرضه از جمله اوراق قرضه وزارت خزانه داری ، اوراق قرضه شرکت ها و اوراق قرضه شهرداری را نیز دنبال کنید. توجه کنید که هنگامی که قیمت سهام بالا برود، قیمت اوراق قرضه افت میکند.

•    نقدینگی اوراق قرضه به مقاوم سازی اقتصاد ایالات متحده کمک میکند. مهم ترین اثر اوراق قرضه در نرخ بهره وام مسکن اعمال میشود است.

•    از آنجا که شاخص S & P 500 تنها بازار سهام ایالات متحده را بررسی میکند ، توجه به بازارهای خارجی به ویژه بازارهایی که دنباله رو بازارهای نوظهور مثل چین و برزیل هستند، ضروری است .

•    کسانی که تمایل به سرمایه گذاری دارند، کالاها و کامودیتی هایی مانند طلا نیز میتوانند سودده باشند.

شاخص اس اند پی S&p 500 vix چیست

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید